JAK NA TO?

Z ČEHO STAVÍME...

Vrba Smithova je přírodním křížencem vrby košařské a vrby jívy.

Její absolutní výhoda je:

  • velmi rychlý růst,
  • vysoká ujímavost prutů,
  • minimální nároky na stanoviště,
  • roste jak na vysychavých, tak zamokřených stanovištích.

Námi nabízené pruty jsou ze samičích rostlin, to znamená, že v době květu nebude vrbová stavba představovat riziko pro pylové alergiky a zároveň nebude přitahovat větší množství včelek a dalších opylovačů.

 

KDY STAVÍME...

Vrbové stavby se zakládají v závislosti na klimatických podmínkách. My doporučujeme stavbu zakládat v:

  • podzimních měsících (po opadu listí), a to až do zamrznutí půdy - říjen, listopad
  • v jarních měsících (před rašením listí), hned po rozmrznutí půdy - březen, duben

Vrby velmi brzy raší, proto se výsadba provádí opravdu brzy na jaře. Jakmile se pruty olistí, dochází k odpařování vody z prutu a schopnost zakořenění se tak může snižit, proto je výsadba v podzimních měsících výbornou alternativou pro založení stavby.

 

JAK STAVÍME...

V tomto případě má každý možnost upustit uzdu své fantazii, opravdu vše je dovoleno. Pokud ale nápady nepřichází, zkuste inspiraci hledat na internetu. Základním pravidlem je, vsadit prut dostatečně hluboko cca 40 - 50cm a zalévat. Vysázené pruty pak už můžete formovat do různých tvarů - tunely, altány, tee-pee či iglů. Pruty spojujte přírodními materiály a dávejte pozor, aby se provázky nezařezávaly do prutů.

Kostru stavby doporučujeme provádět ze silných, velkých prutů (nad 3m) min. 30 cm od sebe. Případně můžete pruty vsadit dál od sebe s tím, že ke každému kosternímu prutu vsadíte dva menší pruty (do 3m) sloužící k propletení stěn. Vše záleží na Vás, můžete ponechat jednoduchou stavbu z kosterních prutů a nebo propracovanější stavbu s vypletenými stěnami.

První rok po výsadbě budou pruty kořenit, druhým rokem se Vaše stavba už krásně zazelená a poroste.

 

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás obraťte, rádi Vám pomůžeme.