JAK NA TO?

Z ČEHO STAVÍTE...

Vrba Smithova je přírodním křížencem vrby košařské a vrby jívy. Jedná se o světlomilný druh, který nejlépe roste ve vlhkých půdách s neutrální až zásaditou reakcí.

Její absolutní výhoda je:

  • vysoká ujímavost prutů,
  • minimální nároky na stanoviště,
  • roste jak na vysychavých, tak zamokřených stanovištích.

Námi nabízené pruty jsou ze samičích rostlin, to znamená, že květy neprodukují pyl a nepředstavují tak riziko pro pylové alergiky, Vaše stavba tak nebude přitahovat větší množství včelek a dalších opylovačů. 

Jedná se o čerstvě nařezané pruty, bez kořenů! Prut, při dodržení základních podmínek, zakoření sám.

 

KDY STAVÍTE...

Vrbové stavby se zakládají v závislosti na klimatických podmínkách. My doporučujeme stavbu zakládat v:

  • podzimních měsících, a to až do zamrznutí půdy - říjen, listopad
  • v jarních měsících, hned po rozmrznutí půdy - březen, duben

Vrby velmi brzy raší, proto se výsadba provádí opravdu brzy na jaře. Jakmile se pruty olistí, dochází k odpařování vody z prutu a schopnost zakořenění se tak může snížit, proto je výsadba v podzimních měsících výbornou alternativou pro založení stavby. S podzimní výsabdou máme výborné zkušenosti, je více vláhy, není teplo a pruty přes zimu krásně zakoření.

 

JAK STAVÍTE...

V tomto případě má každý možnost upustit uzdu své fantazii, opravdu vše je dovoleno. 

Vrbové stavby zakládáte na volném prostoru, nevysazujete pruty pod koruny vzrostlých stromů či stinných míst Vaší zahrady.

Základním pravidlem je, vsadit prut dostatečně hluboko cca 40 - 60 cm a pravidelně zalévat. Vysazené pruty můžete formovat do různých tvarů - tunelů, altánů, tee-pee či iglů. Pruty proplétejte nebo je spojujte přírodními materiály a dávejte pozor, aby se provázky nezařezávaly do prutů, zejména po delší době od výsadby.

Jakmile začnou pruty obrůstat, vrba Smithova po zakořenění roste opravdu bujně, nebojte se výhony sestříhat, případně dál tvarovat či zaplétat do stavby. Nové, nevydřevnatělé výhony můžete i vylamovat, a to zejména v místech, kde nechcete, aby stavba obrůstala.

Kostru stavby doporučujeme zakládat ze silných, velkých prutů (nad 3m) min. 30 cm od sebe. Případně můžete kosterní pruty vsadit dál od sebe s tím, že ke každému kosternímu prutu vsadíte dva menší pruty (do 3m) sloužící k propletení stěn. Vše záleží na Vás, můžete ponechat jednoduchou stavbu z kosterních prutů, což bohatě postačí, nebo propracovanější stavbu s vypletenými stěnami. Těch možností je opravdu hodně. 

Já osobně doporučuji stavbu moc nezahušťovat velkým množstvím prutů, je lepší ponechat mezi pruty větší mezeru, jelikož po zakořenění stavba krásně obroste a nové výhony můžete dále zaplést do stěn stavby.

První rok po výsadbě budou pruty kořenit, pokud nějaký prut uschne (změní svou barvu - zhnědne/zčerná), je možné jej vyměnit, druhým rokem se Vaše stavba už krásně zazelená a poroste.

 

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit, rádi Vám pomůžeme, poradíme, případně navrhneme množství a délku prutů dle Vašich požadavků a představ na stavbu.

agro-forest@seznam.cz